Předprodej byl ukončen

Výlet
DIVADLO / FESTIVAL / Cestování / Outdoor / Představení / Hudba

Výlet

neděle 25. srpna od 13:00
Barokní areál, Kuks

Koná se v rámci

O akci

Výlet

neděle 25. srpna 2024, odjezd autobusem z Kuksu ve 13:00

Vyrazte s námi na tradiční festivalový výlet. Odpolední autobusové putování po krásných místech s kulturními zážitky.

Kapacita míst v autobuse je omezená, v ceně autobusového výletu je vstup na všechna umělecká vystoupení. Jednotlivých produkcí se můžete zúčastnit, i když s námi nepojedete autobusem - vstupenky na jednotlivá představení je možné zakoupit také samostatně v předprodeji.

 

1. zastavení: kostel sv. Václava na vrchu Chloumek u Habřiny

Římskokatolický poutní kostel svatého Václava stojí na vrchu Chloumek, v obci Habřina. O vzniku kostela se traduje pověst, podle které je jeho založení spjato se vpádem vojska polského knížete Boleslava III. do Čech roku 1110. Tehdy proti sobě stanula vojska Boleslavova a vojáci knížete Vladislava I. Ti bitvu prohráli a když jeden z nich prchal před krutými pronásledovateli lesem, vzýval sv. Václava a prosil o záchranu. Našel ji v jezevčí noře, kde po dva dny přečkával běsnění cizích vojsk. Za záchranu svého života pak vystavěl sv. Václavu na Chloumku kostel.

Jedinečné poutní místo uprostřed prokomponované barokní krajiny a místo odpočinku zástupců rodu Rodovských z Hustířan, mezi které také patřil jeden z nejznámějších českých alchymistů Bavor Rodovský z Hustířan.

14:00 Dětský soubor Sedm ran, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř: O Golemovi

Alchymistická rakvičkárna, která nejen vyděsí, ale určitě pobaví.

Představení nadšených páťáků z naší oblíbené ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře vám dá pořádnou ránu palicí a při ní se můžete zamyslet nad vzestupem umělé inteligence.

Pro děti od 10 let.

 

2. zastavení: zámek Hoříněves a kostel sv. Mikuláše, Žíželeves

Zámek Hořiněves je původně středověká tvrz pánů z Hořiněvsi, která byla na konci 16. století renesančně přestavěna. Dnešní podoba zámku je výsledkem přestavby, provedené za Jana Michala hraběte Šporka během 20. let 18. století. Autorství návrhu je připisováno Janu Santinimu.

Kostel sv. Mikuláše v Žíželevsi je poprvé připomínán roku 1355, který stál v místech, kde dnes stojí knihovna (čp. 42), jeho patrony byli Jiří z Hustířan a jeho bratr Jan z Hořic. Roku 1425 byl kostel zničen tábority, později opraven a po požáru v roku 1769 zbořen. Nový pozdně barokní kostel sv. Mikuláše byl postaven v letech 1769-1777 patrně stavitelem Františkem Kermerem pod patronací Karla Šporka. 

16:00 Veselé chvíle: Triomphez

Pompézní hudebně-divadelní hostina v barokním střihu.

Každý chce být Někým, každý chce být králem a královnou vlastního života. V neustálém boji o pozornost všichni touží po moci. Kdo je jejím držitelem a jak svou moc uplatňuje? Může svět pojmout 8 miliard králů, královen a hlavních postav? A kde má v tomto systému své místo láska, která je hybatelem všeho dění?

Triomphez je třetí hudebně-divadelní project sboru Veselé chvíle inspirovaný barokní epochou.

 

3. zastavení: kostel sv. Josefa v Dubenci

Původní kostel byl založen v roce 1343 Hynkem z Náchoda a byl zasvěcen svatému Václavu. Patronem kostela byl majitel dubeneckého panství rytíř Přibík. Byl poškozen za husitských válek a musel být znovu vystavěn kolem roku 1600. Tento kostel byl poničen Švédy roku 1645. Kolem roku 1660 přišli do Dubence jezuité ze Žirče, kteří mj. obstarali nové zaklenutí kostela. Stavba současného kostela, se začleněním zbytků staršího kostela, byla zahájena v roce 1736 a výstavba věže a rozšíření kostela bylo dokončeno v roce 1738.

O část sochařské výzdoby se postaral Jiří František Pacák, o němž se tradovalo, že pobýval v dílně Matyáše Bernarda Brauna, což ale nelze nijak doložit.

18:00 La Bilancetta: Jiří Melcelius - Vesperae Marianae

Mariánské nešpory dnes pozapomenutého, ve své době však proslulého českého barokního skladatele Jiřího Melcelia, od jehož narození uplynulo letos právě 400 let. Program koncertu je koncipován jako rekonstrukce nešpor, jak byly prováděny v 2. polovině 17. století.

Melceliova skladba Vesperae Marianae byla objevena teprve před pár lety v hudebním archivu Varšavské univerzity, do té doby se o její existenci nevědělo. Nalezený opis skladby z roku 1683 pochází původně z Vratislavi (dnes Wrocław), která patřila v 17. století ke Koruně české.

 

Návrat autobusem do Kuksu v 19:30.

 

Pro účastníky výletu bude v případě zájmu zajištěna také doprava na derniéru představení Magdaléna lascivní a kajícná a po představení zpět do Kuksu. Představení se bude konat v Hankově domě ve Dvoře Králové nad Labem a je třeba si zakoupit vstupenky zvlášť ZDE

Více informací

  • Autobus bude vyjíždět ve 13:00 z prakoviště u fotbalového hřiště v Kuksu, vizte mapu ZDE. Dostavte se, prosím, minimálně 15 minut před plánovaným odjezdem. 
  • Na trase výletu není možné zakoupit občerstvení, ujistěte se proto, že jste dostatečně vybaveni.

Pořadatel