Kulturní prostor AULA: Jakub Szántó - Mezi mlýnskými kameny
pátek 7. února od 18:00Jiráskovo gymnázium Náchod, Náchod
Předprodej byl ukončen
Kulturní prostor AULA Náchod uvádí:
7. 2. 2025 18.00
JAKUB SZÁNTÓ – Mezi mlýnskými kameny
Kde leží jádro konfliktu, který nečekaně vygradoval útokem teroristů Hamásu 7. října 2023? Kde se vzaly názvy Izrael a Palestina, kdo byl kde dřív, jakou roli hrají svaté knihy? Jak se to má se Zemí zaslíbenou, vyvoleným národem a jak to má Bůh se smyslem pro humor? Co je Gaza a proč se stala synonymem bídy a utrpení? A konečně – co dal římský vojevůdce Marcus Antonius jako svatební dar své ženě, egyptské královně Kleopatře? Na nelehké otázky nabídne odpovědi Jakub Szántó, dlouholetý reportér a zpravodaj České televize, který se čtvrt století soustředí na zpravodajství z Blízkého východu.
Aula Jiráskova gymnázia v Náchodě, Řezníčkova 451
Vstupenky 130 Kč v předprodeji na smsticket.cz, 180 Kč na místě. Studenti 80 Kč (ISIC nebo jiný studentský průkaz u vstupu).
Další akce Kulturního prostoru AULA
14. 2. 19.00
KONCERT KAPELY 6 NA CHODNÍKU
Koncert oblíbené náchodské kapely založené v roce 2006 a věnující se zejména autorskému šansonu.
21. 2. 18.00
TOMÁŠ PETRÁČEK – Dějiny jako dar i prokletí
Každé déletrvající společenství jako národ, město, stát či církev si během existence navrší momenty, které budují jeho identitu, na které je hrdý, i ty, které by nejraději vytěsnilo. Jak pracovat s pamětí a identitou a jakou roli v tom hraje historická věda, kultura a politika. Přednáška známého historika, katolického kněze a profesora Univerzity Hradec Králové.
14. 3. 18.00
PAVEL KLUSÁK – Poslechový pořad – Suchý & Šlitr ad.
V aule přivítáme hudebního publicistu a muzikologa Pavla Klusáka, jehož kniha Gott. Československý příběh získala v cenách Magnesia Litera za rok 2021 dvě ocenění: Literu za publicistiku a hlavní ocenění Kniha roku. V těchto dnes vychází v Nakladatelství Host jeho objevná novinka – o dvojici Suchý & Šlitr. V Aule ji představí poslechovým pořadem, který nám tyto hitmakery nepochybně přiblíží neotřelým způsobem.
21. 3. 19.00
SPITFIRE COMPANY – Antiwords
Tanečně-divadelní představení ovlivněné dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním v podání režiséra Menzela, který do role sládka obsadil Pavla Landovského. V hlavní roli se spolu s aktérkami inscenace představí i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar speciálně složená pro tuto událost. Představení Antiwords bylo uvedeno již na třech kontinentech světa a sklízelo úspěch např. ve Washingtonu, New Yorku, Pekingu, Soulu, Busanu, Milanu, Oslu, Krakowě, Florencii, Berlině a Londýně. Ocenění: nominace na Total Theatre Award, Edinburgh Fringe 2015, Sukces léta Divadelních novin, cena Projekt roku – festival Příští vlna/Next Wave, cena za koncept – festival Skupova Plzeň.
28. 3. 18.00
MARIANA POLÁKOVÁ – Dívčí vzdělávání na přelomu 19. a 20. století
Přednáška historičky a profesorky náchodského gymnázia o vzdělávání dívek v období převratných společenských, hospodářských, vědeckých i politických změn s přesahy do let předcházejících i následujících.
3. 4. v 18.00
DOMINIK STROUKAL – Čím budeme platit v budoucnosti?
Budeme mít peníze na účtech v obchodních bankách, nebo centrální bance? Anebo vyhraje Bitcoin? Nebo se vrátíme ke zlatu? Ať už budou peníze budoucnosti jakékoliv, budeme stále platit kartami a telefony? Nebo vyhraje skenování očí či dokonce čipy pod kůží? Dominik Stroukal přednáší na Metropolitní univerzitě Praha. Je autorem několika knih, členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Slyšet ho můžete pravidelně v podcastu Ve vatě. Je autorem první české knihy o bitcoinu Bitcoin: Peníze budoucnosti (2015). V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny a v roce 2021 druhé vydání knihy Ekonomické bubliny (první vydání 2019, druhé 2021). Poslední knihu Trhy: Měnová politika pro nadšence a investory (2024) napsal s Janem Berkou.
11. 4. 19.00
KONCERT KAPELY DUNAJ
Legendární skupina vznikla v roce 1986 Brně, mezi její členy patřili například zpěvačka a houslistka Iva Bittová nebo bubeník Pavel Fajt. Kapela v roce 2019 obnovila činnost ve složení Vladimír Václavek – kytara, baskytara, zpěv, Josef Ostřanský – kytara, zpěv, Pavel Koudelka – bicí, percussions, zpěv. Na podzim 2022 vydala oceňované studiové album Za vodou.
25. 4. 19.00
DIVADLO VIOLA – Malý princ
Večer scénického čtení z jedné nejznámějších knih světa Malého prince a z korespondence jejího autora Antoina de Saint-Exupéryho se svou matkou, v jejichž dopisech najdeme klíč k autorově moudrosti...V hlavních rolích Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka. Režie Lída Engelová.
2. 5. 19.00
STARCI NA CHMELU – 100 let Vratislava Blažka
V roce 2025 si chceme připomenout 100 let od narození filmového scenáristy, dramatika, spisovatele a textaře Vratislava Blažka, někdejšího studentského enfant terrible náchodského gymnázia, nejsatiričtějšího z českých satiriků, jedné z ústředních postav kulturních 60. let, pražských swinging sixties. A jak jinak to udělat než promítáním jeho nejúspěšnějšího filmu, restaurovaného muzikálu Starci na chmelu (1964) s úvodem známého hudebního publicisty Pavla Klusáka? Do aulovního kina zveme ve spolupráci s Národním filmovým archivem.
16. 5. 18.00
MARTIN HILSKÝ – Shakespearovi šašci a blázni
Tematická přednáška předního českého anglisty a amerikanisty, profesora Univerzity Karlovy a překladatele kompletního Shakespearova díla. Nový Hilského překlad olbřímího Miltonova Ztraceného ráje vyjde v roce 2025 v nakladatelství Academia.
23. 5. 18.00
JAN BENEŠ A MATĚJ SCHNEIDER – Redneck
Debata protagonistů oblíbeného podcastu Redneck, novináře, redaktora zpravodajského serveru Voxpot Matěje Schneidera a amerikanisty z Ostravské univerzity Jana Beneše a o současné americké politice, o prvních měsících Donalda Trumpa v úřadu, o přeměně institucí během druhého Trumpova mandátu a další aktualitách.