Blok krátkých filmů o Slovensku
neděle 27. dubna od 19:00Kulturák NMnM, Nové Město na Moravě
Jeden svět: promítání bloku krátkých filmů o Slovensku + beseda s Andrejem Banem (redaktorem slovenského Denníku N)
O BLOKU DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ O SLOVENSKU:
Rebeka se v kostele vždy cítila bezpečně, pak se ale cosi stalo a ke zpovědi už nikdy nepřišla. K události se vrací s odstupem několika let skrze osobní dokumentární film, ve kterém znovu otevírá svou ránu a veřejně promlouvá o případu sexuálního zneužití, o němž do té doby pověděla jen své nejbližší kamarádce. Zatímco za zneužití své autority a narušení integrity a důstojnosti mladé dívky by měl pykat pachatel, je to Rebeka, která cítí hanbu, má potíže navázat jakýkoliv intimní vztah a tajemství v sobě skrývá i před vlastní rodinou. S pomocí kamarádky Emílie ale nachází sílu situaci znovu oživit ve vzpomínkách. Absolventský film se pro ni stává způsobem, jak se konečně osvobodit z tíhy mlčení a pokusit se vyrovnat s traumatem, které je mimořádně obtížné překonat.
Ve studiu televizního štábu právě probíhá konkurz. Kandidáti a kandidátky sdílejí své dojmy o Slovensku a místo nakonec získává mladá žena původně z Ukrajiny. Po začátku velké invaze do Ukrajiny zavádějí reportáže fiktivní slovenské televize diváctvo do prostředí nacionalistických skupin, politických shromáždění a kulturních institucí, kde se setkávají různé pohledy na minulost i současnost země. Od protestů opozičních stran přes příznivce první Slovenské republiky až po expozice v muzeu SNP, debaty plné obvinění z fašismu odhalují složitost chápání tohoto pojmu. Film nabízí reflexi dynamických změn a hlubokých rozporů ve slovenské společnosti, která hledá cestu k transformaci a sjednocení.
Bratislavská oslava třicátého prvního výročí sametové revoluce přinesla svébytný hold demokracii. V době narůstající pandemie zaplavila ulice krajní pravice a dezinformační scéna. Mezi ně se vydává studentstvo bratislavské filmové školy, aby se protestujících zeptalo, co pro ně znamená svoboda a demokracie, které ve svých projevech tak často zmiňují, a zaznamenalo nálady i názory této stále hlasitější části slovenského obyvatelstva. Režisér Róbert Mihály se ve výmluvné koláži pokouší interpretovat tyto události v širším kontextu prostřednictvím vybraných poznámek z přednášky italského filozofa Umberta Eca Věčný fašismus.
• festival zakončí promítání bloku dokumentárních filmů o Slovensku / promítání začíná v 19.00 hod. v hlavním sále Kulturního domu s adresou Tyršova 1001, 592 31, následuje beseda s Fedorem Gálem
O FESTIVALU JEDEN SVĚT:
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům.
Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě. Každoročně na něj přijíždějí desítky hostů z různých zemí světa – nejen filmových tvůrců a tvůrkyň, ale také protagonistů a protagonistek a obhájců a obhájkyň lidských práv. Diskuse s nimi jsou jedním z pilířů programu. Organizační tým také usiluje o přístupnost pro všechny divačky a diváky, včetně těch nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí. Ředitelem festivalu je od roku 2017 Ondřej Kamenický. Člověk v tísni vznikl v roce 1992 a dnes je jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Pomáhá lidem v 38 zemích světa a doma se kromě pořádání Jednoho světa věnuje také vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení.
Cena vstupenky základní: 100,-
Cena vstupenky senior: 80,-
Cena vstupenky studenti: 80,-
Vstupenky můžete koupit v předprodeji na Informačním centru nebo online přes sms ticket.