Na křídlech Baroka a Klasicismu
sobota 7. června od 14:00Kostel sv. Jakuba Staršího , Lednice
Zastavte se na Vašem výletu do Lednicko-valtického areálu k odpolednímu občerstvení z pokladnic starých mistrů jakými byli A. Vivaldi, G. F. Händel a další. Srdečně Vás zveme na odpolední koncert do krásného kostela v objektu zámku v Lednici na Moravě a těšíme se na koncert i na Vás...
Pro další informace můžete shlédnout také např.:
Web souboru: www.viennese tuning times.com
nebo také Facebook Viennese Tuning Times
a Youtube Viennese Tuning Times
nebo pokračovat níže....
Viennese Tuning Times
Viennese Tuning Times je hudební soubor specializující se na interpretaci barokní a klasicistní hudby. Název odkazuje na historické "vídeňské ladění" používané u violonu v období baroka a klasicismu. Ve svém základu soubor sestává z tria klasických hudebníků – zpěv mezzosoprán, historický violon a viola. Repertoár souboru zahrnuje širokou škálu skladeb od baroka po klasicismus, přičemž program je přizpůsobován konkrétní události a požadavkům posluchačů. Vokální pěvecká vystoupení jsou kombinována s instrumentálními duety a koncerty historického violonu doprovázeného violou. Vystoupení se doplňují mluveným slovem o programu, interpretech a nástrojích, zejména o historickém violonu.
Sebastian Brettfeld – historický violon
Věnuje se převážně sólové hře na kontrabas a historický violon. Sólově vystupoval například s Janáčkovou filharmonii Ostrava, Filharmonii Gustava Mahlera Jihlava a dalšími a je laureátem mezinárodních soutěží. Zabývá se také metodikou výuky hry a je autorem 8. svazkové Školy hry na kontrabas. Upravuje a aranžuje díla klasické hudby, zejména se zaměřením na období baroka a klasicismu. Do současné doby je registrovaným autorem více než 140 publikací. Zabývá se i orchestrální hrou a působí také ve Filharmonii Gustava Mahlera v Jihlavě, Moravském komorním orchestru Brno a různých barokních orchestrech. Je zakladatelem souboru Viennese Tuning Times se zaměřením zejména na interpretaci barokní a klasici hudby na historický violon v dobovém „vídeňském ladění“.
Iva Táborská – mezzosoprán
Věnuje se převážně koncertní činnosti – sólově zpívala s Filharmonií Brno, či Czech Ensemble Baroque, s nímž pravidelně vystupuje v operních představeních např. na Hudebním festivalu Znojmo. Dále vystupuje na Olomouckých barokních slavnostech, Concentus Moraviae, Janáček Brno a mnoha dalších. V kamenném divadle debutovala roku 2021 v roli Anděla v jevištním provedení Haydnova Stvoření ve Slezském divadle Opava v nastudování Olivera Dohnányiho. Pro Divadlo na Orlí v Brně nastudovala role Ottona (C. Monteverdi – Korunovace Poppey) či Marty (O. Mácha – Polapená nevěra). Jako členka Pražského filharmonického sboru zpívala pod taktovkou Semjona Byčkova, Tomáše Netopila a dalších významných dirigentů. Na základě úspěchu v zahraniční soutěži podnikla v roce 2024 turné s Monteverdiho operou Orfeo po Itálii se zakončením v řeckých Aténách. Je také členkou souboru Viennese Tuning Times a přináší do souboru široký repertoár pěveckých skladeb od baroka po romantismus.
Ariana Suleiman Shakh – viola
Členka orchestru Národního divadla Brno, členka Orchestrální akademie Filharmonie Brno a členka a sólistka komorního souboru Viennese Tuning Times se zaměřením na barokní a klasicistní hudbu. Jako sólistka také například vystupovala v cyklu Mladá krev Orchestrální akademie Filharmonie Brno a dále také podnikla turné s různými filharmonickými orchestry s vystoupeními v Německu, Francii, Nizozemsku, Belgii a na Mezinárodním hudebním festivalu SCL v Alicante ve Španělsku. Je také absolventkou Letní hudební akademie Mürren ve Švýcarsku.
Violon, předchůdce kontrabasu se používal zejména v období baroka a klasicismu. Violon se svým kvart-terciálním akordickým „Vídeňským laděním“ (A, D, Fis, A,) zněl plně, bohatě a libozvučně, nebylo však snadné na něj hrát ve všech tóninách a od druhé poloviny 19. století byl nahrazen univerzálnějším kontrabasem s laděním kvartovým (E A D G). Zejména klasicistní koncerty však musely být poté bohužel zredukovány a přepsány, protože by je jinak nebylo možné na současných kontrabasech vzhledem k jejich ladění hrát. Dobová interpretace na historický violon vrací zpět jejich původní nezredukovanou podobu jak zněly v době svého vzniku.