Divadlo kjógen: Kaki jamabuši / Inabadó / Bóšibari
neděle 11. května od 19:00Divadlo 29, Pardubice
Základní cena | 200 Kč | Koupit |
prodej pouze na místě na základě předloženého průkazu
Základní cena | 130 Kč |
Jedinečná ukázka japonského komediálního žánru kjógen, který baví diváky už od 14. století!
Divadlo kjógen (DK) je profesionální divadelní soubor, který se od roku 2001 zabývá tvůrčím překladem, realizací a uváděním japonských komedií kjógen v češtině – jevištní formou, která je zanesena na seznamu hmotného kulturního dědictví Unesco. DK je jediným evropským divadelním souborem, který se soustavně věnuje žánru kjógen ve svém rodném jazyce. Soubor vznikl z podnětu pardubického rodáka - českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího, japanisty Ondřeje Hýbla a japonského mistra tradiční kjótské školy Ókura mistra Šigejamy Šimeho.
Kjógen (v překladu „bláznivá“ nebo „umně vyšperkovaná slova“) reprezentuje komickou divadelní formu, která se vyvinula, stejně jako divadlo nó, z původně čínských her sarugaku. Rozkvětu dosáhl tento žánr v polovině 14. století a v nepřerušené tradici je provozován do dnešních dnů.
Pardubickému publiku soubor představí tři frašky ze svého bohatého repertoáru.
Kaki jamabuši (Horský asketa zledějem tomelů) je jednou z nejkratších, nejjednodušších, ale zároveň i nejčastěji uváděných kjógenů. Horský asketa, vracející se z pouti po svatých místech dostává hlad, vyšplhá na strom a začne krást tomely. Nachytá jej však sadař. Pobaven neumělou snahou askety ukrýt se na stromě, si z mnicha pořádně vystřelí.
Inabadó (Chrám Inaba) ukazuje příběh zakřiknutého muže, který se rozhodne rozvést s manželkou a v chrámu požádá božstvo o novou ženu. Jeho žena však zasáhne, přestrojí se a lstí se mu znovu vnutí jako „nebesy předurčená nevěsta“. Jakmile po svatebním přípitku odhalí svou pravou tvář, osudový žert dospěje k nečekanému vyústění.
Bóšibari (Připoutaný k tyči) staví na situačním humoru, celkovou atmosféru však dokresluje množství zpěvů, jejichž technická vybroušenost dodává glanc jinak pijáckému námětu hry. Tato hra patří i dnes v Japonsku k nejpopulárnějším, a tudíž nejčastěji uváděným hrám a v repertoáru ji mají všechny rody, které žánr kjógen uvádějí.